KIAF 2023

FR_20230921_0280.jpg

Targi KIAF pierwsze Targi architektury wnętrz w Krakowie

Przyjdź. Zobacz. Dotknij – to hasło przewodnie pierwszych Targów architektury wnętrz KIAF, które odbyły się 20-21 września w EXPO Kraków. Miesiące przygotowań, tysiące wykonanych telefonów i wysłanych maili oraz setki odbytych spotkań przekuliśmy w sukces. Zaprosiliśmy ponad 100 firm reprezentujących różne sektory branży architektury wnętrz – od materiałów wykończeniowych i wyposażenia, poprzez inteligentne domy, aż po usługi dla architektów; zaaranżowaliśmy 3 strefy tematyczne i przygotowaliśmy dwudniowy program szkoleniowy z udziałem cenionych wykładowców oraz warsztaty, prelekcje i panel dyskusyjny. Wisienką na targowym torcie była wystawa przygotowana przez Wydział Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

 

FR_20230920_0158.jpg

Jakie wrażenia mieli wystawcy? – Są to pierwsze targi tego typu w Krakowie, więc sami byliśmy ciekawi, jak one będą wyglądały, jak będą zorganizowane, jacy będą goście. Liczba odwiedzających jest większa niż nasze oczekiwania, ma bardzo szeroki przekrój, bo są i absolwenci szkół projektowych, czy związanych z architekturą, potencjalni klienci oraz osoby z branży –  podsumował Piotr Kamiński Regional Sales Menager marki Nowy Styl, która była głównym partnerem Targów KIAF.

FR_20230921_0025_20231013104635.jpg

Przygotowując targi, postawiliśmy duży nacisk na możliwość wymiany wiedzy i rozmowę, dlatego jednym z głównych punktów programu był panel dyskusyjny „Przenikanie architektur(y)”, prowadzony przez Katarzynę Księżopolską, red. naczelną portalu MAGAZIF. Prelegenci: Maciej Franta (Franta Group), Agnieszka Bielaska (Asymetria Interior), prof. dr. hab. Rafał Ziembiński (Wydział Architektury Wnętrz ASP w Krakowie) oraz Anna Bartman (podcast „Z wnętrza”) wspólnie szukali odpowiedzi na pytania, m.in. Jak dziś wygląda zawód architekta? Jak wyglądają sposoby jego uprawiania? Dlaczego przy projektowaniu ważna jest empatia i umiejętność wchodzenia w czyjeś buty? Projektuje się od zewnętrza do wnętrza, czy odwrotnie? Trwające jeszcze długo po panelu rozmowy w kuluarach pokazały, że są to tematy nurtujące architektów, zwłaszcza tych rozpoczynających swoją karierę zawodową.

FR_20230921_0068.jpg

Jednym z najchętniej odwiedzanych punktów na targowej mapie była Wzorcownia stworzona przez markę Iberapol. – Zaaranżowaliśmy Wzorcownię, żeby wszyscy wystawcy oprócz swoich stoisk mogli tutaj pokazać swoje produkty w zestawieniu z innymi materiałami wykończeniowymi. Zorganizowaliśmy dla wystawców oraz dla zwiedzających konkurs na aranżację z zastosowaniem naszych elementów kamiennych oraz innych elementów wyposażenia domu przekazanych przez wystawców. To jest trochę inspiracji, a trochę pokazania możliwości łączenia różnych materiałów w jednym. – opowiedział o swoim stoisku Paweł Będkowski, Menager marki Iberapol.

FR_20230920_0304.jpg

Wizualizacje vs. wirtualny świat

Targi i towarzyszące im prelekcje oraz spotkania branżowe stały się prawdziwym forum wymiany wiedzy. – Instytut Wirtualnej Rzeczywistości zajmuje się rozszerzoną i wirtualną rzeczywistością. Staramy się tę technologię upowszechnić w różnych branżach, między innymi w branży architektonicznej i designu wnętrz. Jesteśmy tu przede wszystkim po to, żeby słuchać projektantów, designerów, dostawać od nich feedback, jakie mają oczekiwania wobec wirtualnej rzeczywistości, jak można ją wykorzystać. Proponujemy demo, w którym pokazujemy, jak może działać wirtualna rzeczywistość, ale tak naprawdę przyszliśmy ich wysłuchać i na podstawie zebranych informacji będziemy przekształcać i aktualizować program – opowiedział o przyszłości czekającej branżę architektoniczną Piotr Wałęsa, Project Menager z Instytutu Wirtualnej Rzeczywistości.

FR_20230920_0009.jpg

Nie tylko ekologia

Trend dotyczący wdrażania ekologicznych rozwiązań już od kilku lat wiedzie prym w środowisku architektów i designerów. Teraz do głosu dochodzi także większa dbałość o komfort akustyczny ludzi. – Zwracamy uwagę nie tylko na to, że dźwięk w pomieszczeniu jest ważny, ale także dźwięk w środowisku. Ten hałas, który nas otacza, który kumuluje się w dzisiejszych czasach, jest problemem, który można rozwiązać i to w sposób estetyczny, dobrze wyglądający – podkreślił Jędrzej Rutkowski, projektant akustyki z Architected Sound.

FR_20230921_0231.jpg

Różne oblicza designu

Targi KIAF sprawiły, że Międzynarodowe Centrum Targowo-Kongresowe EXPO Kraków przez dwa dni zamieniło się w jeden z najbardziej designerskich i kreatywnych punktów w mieście. Odwiedzający targi mieli także okazję poznać i nawiązać współpracę z otwartą właśnie w ramach rewitalizacji historycznej dzielnicy Krakowa – Wesołej, Apteką Designu. – Chciałabym, żeby Apteka Designu była miejscem integrującym społeczeństwo z designerami i samym miejscem, Wesołą. Aktualnie w Aptece pracuje zespół projektantów, którzy będą wynajmować sobie biura, ale jednocześnie będą tworzyć wydarzenia sieciujące dla społeczności Krakowskiej, żeby te dwa światy mieszkańców i designerów zaczęły się przenikać i dużo od siebie uczyć. Chcemy, żeby wydarzenia projektowane za pomocą Apteki i przez Aptekę były dostępne, kulturotwórcze oraz ideotwórcze i zachęcające do aktywnego pojawiania się na Wesołej. – prezentuje nowe miejsce na mapie Krakowa Justyna Mędrala z Działu Interdyscyplinarnego Krakowskiego Biura Festiwalowego.

FR_20230920_0042.jpg

Spora dawka wiedzy

Targi KIAF to również rozbudowany plan szkoleń, który cieszył się dużym zainteresowaniem, ze względu na tematykę poruszanych kwestii.

Jednym z wystąpień było inspirujące szkolenie prowadzone przez Aleksandrę Szeląg z Nowego Stylu. Jej prelekcja, zatytułowana "Od 'coffee house' po nowoczesne centra komunikacji - biura kiedyś i dziś", to niezapomniana podróż w czasie. Uczestnicy mieli okazję zgłębić historię i ewolucję stylów biurowych, poznać innowacyjne rozwiązania oraz zobaczyć, jak zmienia się sposób myślenia na przestrzeni lat w kontekście miejsc pracy.

W trakcie tej niezwykłej podróży po świecie biur, Aleksandra Szeląg dzieliła się nie tylko wiedzą, ale również inspiracją, kierując uwagę na kluczowe aspekty, które wpływają na kształtowanie nowoczesnych przestrzeni biurowych. 

FR_20230920_0240.jpg

W tłumie dźwięków, najbardziej znaczącą rolę odgrywa paradoksalnie cisza. Krzysztof Brawata z Architected Sound wie, że dobra akustyka to klucz do harmonii w każdym wnętrzu. Uczestnicy targów mieli okazję wziąć udział w prelekcji "Wnętrze przyjazne akustycznie", podczas której prelegent dzielił się swoim doświadczeniem z wyciszaniem pomieszczeń. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się, jak istotne jest uwzględnienie paneli akustycznych w procesie projektowania, aby stworzyć wnętrze nie tylko estetyczne, ale także funkcjonalne pod względem dźwiękowym. Możemy śmiało powiedzieć, że ta prezentacja zmienia sposób myślenia — dbałość o akustykę wnętrza to nie tylko kwestia techniczna, ale także sztuka tworzenia harmonijnych i przyjaznych miejsc, gdzie cisza jest najgłośniejszym akcentem.

FR_20230921_0160.jpg

Dla uczestników targów przygotowaliśmy niezwykłą dawkę wiedzy z zakresu materiałoznawstwa, prezentując ekspertów z różnych dziedzin. Gościliśmy u nas specjalistów w dziedzinie doboru oświetlenia, w tym Magdalenę Pawlukiewicz z firmy Zaho Lighting oraz Przemysława Filara z AQForm. Zajmowaliśmy się także tematyką armatury, a tutaj głos zabierała Monika Marcinowicz z KFA. Michał Haberski z Iberapol dzielił się wiedzą na temat materiałów kamiennych, natomiast Rafał Jachimczyk z Cosentino przybliżał tajniki fasad. O podłogach opowiadał z kolei Mateusz Mytych z firmy Roble.

Dla tych, którzy pragnęli zgłębić włoski design, zorganizowaliśmy szkolenia poprowadzone przez ekspertów z BELMEB. Zapewniliśmy również możliwość udziału w szkoleniach związanych z oprogramowaniem Archicad, prowadzonych przez doświadczony zespół WSC.

Nasze targi nie były jedynie miejscem prezentacji nowości branżowych, ale również platformą do nauki i zdobywania praktycznej wiedzy. Dzięki prezentacjom ekspertów, uczestnicy mieli wyjątkową okazję poszerzenia swojej wiedzy, zdobycia cennych informacji z różnych dziedzin oraz nawiązania wartościowych kontaktów branżowych

Potrzebny punkt na targowej mapie Polski

Czy w czasach, kiedy wszystko można odnaleźć w internecie, organizacja stacjonarnych targów architektury wnętrz ma sens? Nasze doświadczenie pokazuje, że zdecydowanie tak! – Jest to bardzo obiecujący koncept i bardzo potrzebny w tej części naszego kraju. Widać w Krakowie potrzebę organizacji wydarzenia, które będzie sprzyjało prezentacji oraz networkingowi i zarazem będzie miejscem, gdzie architekt może się szkolić. Oferta produktowa na Targach KIAF jest przedstawiona w sposób przejrzysty, przyjemny dla odbiorcy. Doceniam wydarzenia, które formę prezentacji mają dość czytelną, która nie jest rozpraszająca, a skupia się na produkcie. Większość stoisk, które tutaj mamy można zwinąć i wykorzystać ponownie, to też jest ważne, że po tych targach nie pozostanie nie wiadomo ile śmieci. Myślę, że jest tutaj bardzo duża arena do tego, żeby tutaj funkcjonować w oparciu o architektów, których na południu Polski jest bardzo wielu – podsumowuje Katarzyna Księżopolska, redaktor naczelna portalu MAGAIF. Trudno o lepsze podsumowanie naszej kilkumiesięcznej pracy.

Projekt bez nazwy (15).png [983.02 KB]

Zobacz sam!

Podsumowanie Targów
Pierwszy dzień targów